Naše historie

1993
Novodobá historie Malého divadla se počala po dokončení úspěšných představení Tylova Švandy dudáka (záznam) a Brdečkova Limonádového Joe (záznam). Obě představení jsme uvedli na Jiráskově Hronově 1993 a svět se zdál být růžový.
Na konci roku však ze souboru odešla dlouholetá vedoucí a režisérka Dana Serbusová, s ní Malé divadlo opustili i mnozí zkušení a zralí herci. Režie a vedení souboru se statečně ujal Martin Drahovzal, tehdy čerstvý absolvent plný ideálů. Soubor přijal nové členy a výrazně omládl. Někteří z nováčku brzy opět Malé divadlo opustili a uvedení nového představení – Balady z hadrů, se nezdálo být na dohled (nakonec jsme se dočkali po trojím přeobsazení). Uvažovaní Tři mušketýři kvůli problémům s obsazením uvedeni vůbec nebyli.

1994 a 1995
A tak nakonec jediní, kdo si v těchto letech zahráli, byli ti, které si Česká televize vybrala pro natáčení televizního seriálu Život na zámku.


1996
Pod tlakem okolností se soubor nakonec rozhodl pro dramatizaci rozhlasové pohádky Nebojte se strašidel, ve které se mnozí členové Malého divadla vůbec poprvé ocitli na jevišti. Premiéra se konala 24.dubna 1996 v prostorách kolínského Domu dětí a mládeže Na Zámecké, kde soubor nalezl útočiště po nuceném odchodu ze zkušebních prostor Městského divadla v Kolíne, a kde působí dodnes.

1998
3. dubna 1998 měla Na Zámecké premiéru barevná a veselá Nejkrásnější válka.

1999
V tomto roce se premiéry dočkala Balada z hadrů, a Malé divadlo se opět vrátilo na přehlídková prkna, kde dříve bývalo častým hostem. Hru jsme uvedli na XXIV. Přehlídce amatérských divadelních souboru Wintrův Rakovník, 2000.

2000
Pro Regionální muzeum v Kolíně vzniklo úspěšné představení „Má krásné nohy! vykřikla mladá dáma“, věnované období secese v literatuře a umění.

2001
O několik let dříve než Divadlo na Fidlovačce, inscenovali jsme hru Harvey a já my. Pro regionální muzeum v Kolíně jsme napsali a uvedli hravou historickou koláž pod názvem Labyrint duše a života člověka barokního.

2002
Premiéry se dočkala další inscenace, Strašidla Cantervillská (záznam).

2004-2005
Předpremiéry a premiéra velkolepého projektu Soudné sestry. (záznam – část 1, část 2)

2006
Premiéra detektivek Agathy Christie KRYSY NA PLÁŽI aneb Detektivní variace.

2008
Premiéra komedie Je libo dát si čaj?