Články z tisku – Nejkrásnější Válka

Erotika, romantika i svérázná historie v podání Malého divadla sklízí úspěchy
(Kolínské noviny, č. 15/1998)
Kolín – Těžko se žije ženám s muži, kteří jsou ve válce. A těžko mužům se ženami, které jim válku vyhlásí.
Co se stane, když řecké ženy vyhlásí svým mužům, kteří se celé dny toulají kdesi po bojištích, důslednou „postelovou stávku“, a navíc se i se zbraněmi opevní na hradě, a co se může přihodit, když proradní muži vyšlou dva vybrané dobrovolníky v ženském převleku do feminismem hučící pevnosti, se víc než stovka diváků dozvěděla v pátek 3. dubna v sále DDM Na Zámecké.
Lehce frivolní antickou komedii s názvem Nejkrásnější válka zde rozehrálo Malé divadlo Kolín, které se mohlo pochlubit takřka profesionalitou provedení, ačkoli skoro polovina členů jeho souboru, který za poslední roky značně omládl, stála na jevišti úplně poprvé.
Herecký tým v čele s Evou Koberovou (Phoebe), Václavem Bartošem (Thukid), Martinem Drahovzalem (Damián) nebo Jiřím Chumem (Julián) devadesát minut bavil publikum souvislou řadou vtipných replik, humorné nadsázky i propracovaných hereckých etud. Spontánní reakce publika vyvolaly např. doprovodné „baletní“ scény, trocha zamilované romantiky či lehce lechtivé dialogy jednotlivých postav.
Smích na tvářích diváků a dlouhý potlesk na závěr byl celému souboru zaslouženou odměnou za předvedené herecké výkony i přibližně rok práce, který přípravě představení věnoval.
Druhou premiéru této Renčínovy komedie, napsané podle antické předlohy, uvedlo Malé divadlo v sobotu 4. dubna a další se chystá na sobotu 25. dubna.
„Chtěl bych poděkovat všem kolegům, kteří mi pomohli dát dohromady toto představení a na samotné premiéře překonali v hraní sami sebe,“ řekl po představení režisér a představitel jednoho z „dobrovolníků“ Martin Drahovzal. „Teď se budeme snažit v některých pasážích hru ještě doladit a doufáme, že se bude líbit i dalším divákům stejně jako vám na premiéře.“
Po kolínských reprízách se kolínské Malé divadlo s úspěšnou Nejkrásnější válkou chystá i na několik zájezdových představení. Takže, chcete-li se pobavit, nenechte si postelové válčení ujít.
Jana Martínková

Kterak se Julián s Damiánem ocitli na hradě plném žen a jak se jim tam nakonec zalíbilo
(Kolínské noviny, 24.11.1998)
Kolín – Sál Domu dětí a mládeže Na Zámecké měl možnost zhlédnout hned dvě reprízy komedie Nejkrásnější válka v podání souboru Malého divadla.
První představení bylo věnováno středoškolské mládeži. Po krátkém rozkoukávání se, kdy nejspíš nikdo netušil, jak bude mladé publikum na jemně frivolní nádech této komedie reagovat, se z přeplněného hlediště začal ozývat jemný šelest, který později přešel do atmosféry vyzařující příjemnou zábavu.
Také na další představení si v mrazivý listopadový večer udělalo čas několik desítek diváků. „Ve hře nebyla žádná lichá místa, kdy by si člověk prohlížel strop nebo své sousedy,“ zhodnotil představení jeden z diváků. „Herci dokázali perfektně využít scénu a byly okamžiky, že jsem nevěděl, na který konec jeviště se dívat. Mimo jiné i proto, že většina aktérů dokázala diváka pobavit i mimo hlavní akci. V tom vidím hlavní projev dobře nastudované hry schopnými a nadšenými herci,“ dodal.
V Nejkrásnější válce nelze přesně určit hlavní a vedlejší postavy. Každá z nich má totiž ve hře své nepostradatelné místo a lze říct, že nosný charakter. Největšími nositeli humoru jsou od první třetiny intelektuálský učitel Julián a „schopný alkoholik“ Damián v podání Jiřího Chuma a Martina Drahovzala, kteří svými „průpovídkami“ a propracovanými hereckými etudami udrželi publikum v pozornosti, očekávání a nepřetržitém jemném i silném smíchu po celé představení. „Damiánova nenápadná , konverzační pětiminutovka s demižónem na okraji jeviště byla přesvědčivá,“ řekla se smíchem jedna z divaček.
Kouzelná naivka Andria v podání Hanky Marešové sklízela salvy diváckého smíchu už svým tradičním, jemným hláskem pronášejícím „já tomu prosím opět nerozumím“, což zasazeno do situačních gagů působilo více než přirozeně komicky, stejně jako zprvu mladicky nesmělá a později ve smělou bojovnici „za práva žen“ k nepoznání proměněná Lysistrata Lady Kohoutové. Odlehčenou atmosféru představení dokresloval také svým „důstojným „ projevem pseudorespektní radní Ondřej Hamp.
„Dojem herců z představení je vždy závislý na reakcích publika. Zatímco to sobotní bylo díky venkovním teplotám trošku ´zamrzlé´, středeční teenagerům padlo lechtivé téma do nálady. Je možné, že se někteří z diváků nechali hrou tematicky ´inspirovat´,“ řekl režisér Malého divadla a představitel Damiána Martin Drahovzal.
Jana Martínková